Fotovoltaické aplikace nemusí být ani zdaleka jen ty stacionární na polích nebo střechách. Známe taky fotovoltaiku z karavanů či jacht. Může ale fotovoltaika nahradit přenosné elektrické centrály?

Toto je díl 1 z 4 seriálu Mobilní fotovoltaický zdroj

Pro potřeby hudebním festivalu Komořinka s Akvartetem, který každoročně pořádáme ve středověkém kostelíku ve kterém není rozvedena elektřina, jsme museli vyřešit problém s osvětlením a s elektronickým pianem. Abychom viděli na noty, abychom si mohli zahrát s klavíristou, a aby se nám tam diváci při odchodu nepřizabili.

Vyzbrojena zkušenostmi se stacionární domovní fotovoltaikou jsem se tohoto úkolu ráda ujala.

Požadavky

Ohledně výkonu a výdrže zdroje, to jsou jednoduché počty: máme svítidla, syntetizér a ozvučení.

LED reflektory jsou docela levné a hlavně úžasně výkonné a energeticky efektivní. Spotřeba jednoho reflektoru je kolem 40W, my máme dva. Syntetizér má spotřebu mizivou, 15W, nicméně je potřeba jej zesílit: máme aktivní reproduktory s příkonem kolem 50W. Takže to máme okamžitý příkon kolem 150W – vše v AC. Koncert trvá kolem dvou hodin, musí tam být ale rezerva, tedy potřebujeme kapacitu zdroje alespoň 600Wh.

Hlavní věc: musí to být mobilní, a to tak, že to unese, nainstaluje a spustí jeden člověk.

Mobilní fotovoltaický panel

Fotovoltaické panely jsou už velmi levné, ale pořád se jedná o křehké, protože skleněné, relativně těžké a rozměrné placky. Nebo ne?

Kdepak, pojem mobilní fotovoltaika je celkem zavedený pojem, používá se například pro elektrifikaci jacht a karavanů. Hlavně na ty karavany se panely instalují na střechu, a nic křehkého, skleněného se tam nedává, používají se tzv. flexibilní solární panely, které snesou jistou míru deformace a dají se připevnit i na oblé střechy aut. Tyhle flexibilní panely jsou k mání většinou v monokrystalickém provedení, které je velmi účinné, a 100Wp zvládnou pokrýt plochou přibližně 0,5m2 a dají se tedy pohodlně převést v kufru u auta. Navíc jsou lehké: kolem dvou kil.

Takže panel bychom měli.

Pořídila jsem flexibilní panel 100Wp s Voc 18V. Už první proměření ukázalo, že letáčky nelžou, panel dával při 18V skoro 6A. Bylo potřeba vyřešit základní konstrukci, na které to dokáže samo stát a nechat se průběžně orientovat kolmo ke slunci. Vyrobila jsem tedy ze zbytků jednoduchý rám z latí, ten plastový panel mírně zpevnil. Kolega kontrabasista dodal hliníkovou tyč, o kterou se bude panel opírat.

To je docela funkční, jednoduché, jen nesmí příliš foukat.

Prototyp

Na prvním ročníku jsme použili prototyp, jednoduchý tak, že jednodušší už udělat nelze: panel připojený nakrátko na vyjetou olověnou autobaterii. Přes pojistku pak z baterie přímo měnič, 200W Victron Phoenix. Celá “elektroinstalace” obnášela mini rozvaděč, ve kterém se spojovaly vodiče, byl tam pojistkový odpojovač a voltmetr a přenášelo se to spolu s chuchvalcem kabelů v igelitce. Připojení k baterii bylo řešené krokosvorkami.

Bylo to funkční, ale bylo potřeba se občas na baterii dívat, zda už nevaří. Regulace pak spočívala v zapnutí nějakého spotřebiče, během oběda jsme prostě pro jistotu odpojili panel. 60Ah baterie pak skutečně byla schopná pokrýt celý koncert, ale pro jistotu jsme si na koncerty ještě půjčovali záložní baterii z místního autoservisu.

Ověřila jsem si, že tímto řešením jsme tedy schopni pokrýt základní požadavky na výkon a částečně i kapacitu.

Nicméně díky olověné autobaterii to tak úplně mobilní nebylo. A připojování baterie a obsluhu zdroje směla provádět jen osoba poučená.

Další díly seriáluMobilní zdroj 2: návrh >>