Fotovoltaické aplikace nemusí být ani zdaleka jen ty stacionární na polích nebo střechách. Známe taky fotovoltaiku z karavanů či jacht. Může ale fotovoltaika nahradit přenosné elektrické centrály?

Toto je díl 3 z 4 seriálu Mobilní fotovoltaický zdroj

Mobilní zdroj v tomto provedení posloužil už na dvou ročnících Komořinky, a příležitostně jej používám i během roku, kdy je potřeba použít venku například vibrační brusku nebo dobít aku nářadí. Funguje bez problémů. Dá se díky madlu z lýka s opatrností přenášet, protože je dost těžký a já si nejsem jista výdrží té konstrukce – může vážit kolem 13Kg.

Na loňském ročníku jsme měli smůlu na počasí, bylo hodně deštivo a zataženo, ale kupodivu i při tomto počasí se baterie během dne uspokojivě dobíjely, ačkoliv bylo třeba šetřit během zkoušek.

Během koncertů nás zdroj nenechal ani jednou ve štychu.Jediné, co se ukázalo při koncertech mírně problematické, byl ventilátor měniče. Měniče Victron mají vestavěné ventilátory, které se roztočí při určité teplotě nebo preventivně při vyšší zátěži, a jako všechny tyto přístrojové ventilátory jsou dost hlučné. Proti preventivnímu roztočení ventilátorů měniče při velkém zatížení se nic udělat nedá, ale omezit se dá ventilace při vyšší teplotě. Zdroj jsem proto vybavila ještě nuceným chlazením, které je opět plynule regulované jednoduchým obvodem, jak jej popisuju tady. Použitý ventilátor není tak hlučný jako ventilátor měniče. Snad to pomohlo, těžko to objektivně posoudit, každopádně teplý vzduch se ze skříně aktivně odsává poměrně účinně.

Tento malý zdroj se ukázal jako velmi užitečný a je velmi přínosný i pro demonstraci užitečnosti fotovoltaiky pro naši skeptickou veřejnost. Ukazuje, že s elektřinou se dá dobře šetřit, nejlépe použitím efektivních spotřebičů, a že toto šetření rozhodně nemusí být spojené s omezením pohodlí. Pokud jste viděli v provozu silné LED reflektory, víte o čem mluvím.

Marek Peňáz a Světlana Michálková na koncertu Komořinky s Akvartetem

Dál tento zdroj ukazuje, že i jediný malý a relativně levný fotovoltaický panýlek dokáže velmi užitečně posloužit – že je tato technologie dostupná a skutečně praktická.

Neumím si představit úžasnější demonstraci této technologie, než na hudebních představeních: silné elektrické osvětlení sólistů, barevné přisvícení pozadí, a především dostatečně autentický a přiměřeně silný zvuk klavíru, cemballa či varhan – a to vše díky jedinému panelu.

Takže jsem na tento projekt velmi hrdá, několik stovek lidí každoročně se může na vlastní oči i uši přesvědčit, že i u nás lze fotovoltaiku smysluplně využívat a nechat ji sloužit jako dostupný a velmi užitečný nástroj.

Shot-C na koncertu Komořinka s Akvartetem

Další díly seriálu<< Mobilní zdroj 2: návrhMobilní zdroj 4: Kterak zničit baterii >>