Jsem specialistkou na sběr a formalizaci požadavků na zakázkový software. Pomáhám tak svým zákazníkům navrhnout si svůj budoucí software tak, aby jim pak byl maximálně užitečný. Jsem schopná najít rozpory v požadavcích i jejich neúplnost. Pro větší projekty používám softwarovou analýzu v UML podle metodiky UP.

Analýzu nejen provádím, ale svoje znalosti z UML / UP dovedu i předávat analytickým juniorům, vývojářům i koncovým uživatelům.

Úryvek z mého textu pro magazín 067.cz na téma softwarové analýzy:

Software, který používáme, musel někdo naprogramovat, to je docela jasný a přijímaný fakt, o kterém má i laik nějakou obecnou představu. I když nemusí zrovna tušit, jak pracné a náročné může programování být. Že ten software musel někdo i vymyslet, se zdá být taky jasné, ale dokonce ani mezi profesionály z oboru IT nepanuje ani zdaleka shoda o tom, jak se to dělá, vymýšlet software.

Měl by stačit vizionář – ten se zkrátka zamyslí, a vypadne z něj geniální nápad na software, který už pak stačí jenom napsat. Nebo alespoň nějaký praktik, který přesně ví, co potřebuje, zajde s tím za nějakým programátorem, který nastartuje počítače a je to.

Zcela jistě tímto přímočarým způsobem někdy nějaký software vznikl, to nezpochybňuji. Podmínkou pro to je, aby ten nápad byl jednoduchý až intuitivní a programátor jej velmi dobře pochopil a ztotožnil se s ním. Potíž začíná v okamžiku, kdy něco z toho chybí: požadavky na software nejsou vždy – dokonce zpravidla nebývají – jednoduché. Programátoři jsou málokdy odborníci na všechny ty oblasti, ve kterých se software jako podpůrný nástroj používá, takže docela reálně hrozí, že onomu nápadu na vstupu neporozumí v celé jeho šíři a možná ani v detailech ne.

Poskytuji in-house školení UML a analytické workshopy, připravené na míru konkrétním firmám, zabývajícím se vývojem SW. Mezi mé zákazníky patří i instituce samosprávy, resp. jejich IT oddělení.

Při školení čerpám ze svých dlouholetých zkušeností vývojářky, analytičky, metodičky i manažerky, z velmi dobrého vhledu do kuchyně nejrůznějších typů IT firem, ale i ze svého pedagogického vzdělání, praxe a z lektorských zkušeností.