Rozhodla jsem si vyzkoušet ten pocit, mít vlastní elektřinu. Říkala jsem si – snad se dá přirovnat k pocitu, dát si na oběd na vlastní zahrádce a vlastníma rukama vypěstovanou zeleninu, nebo na snídani vajíčka od vlastních slepic.

Toto je díl 7 z 14 seriálu Projekt fotovoltaické elektrárny

Od okamžiku, kdy se mi podařilo odladit poslední automatizační funkce a kdy jsem si ověřila, že celý systém pracuje podle očekávání a je stabilní, mohla jsem se elektrárně prakticky úplně přestat věnovat. Užitečnost celého systému, ve kterém automat sám hlídá všechny možné stavy a stará se o spotřebu tak, aby se maximálně využila obnovitelná energie, je skvělá. Poslední větší release automatizačního software je už pár let starý, občasně provádím jen drobné updaty, jak naposled při spuštění nového serveru, jehož napájení si vyžádalo specializované řízení vyhrazeného DC rozvodu.

Ověřila jsem si, že fotovoltaika pro domácnost je velmi užitečná a dá se s ní dosáhnout relativně velkého stupně osobní energetického nezávislosti – v mém případě jde například o zhruba 75% celoročně.

Jistě, chápu, že ne každý, i když má k dispozici vlastní střechu, si může a chce celou elektrárnu postavit tak jak já, na koleně a od píky. Dnes už to ale ani není zapotřebí: dá se koupit hromada hotových řešení, které tuto technologii zpřístupňují širšímu okruhu zájemců a etablovala se spousta montážních firem.

Já celý projekt brala jako studijní záležitost. Kdybych do toho tehdy nešla, spoustu věcí bych dnes neuměla, od elektroinstalace až po svět linuxu. Takže po této stránce mě celá věc náramně obohatila, a nelituju ničeho.

Ekonomika

Ne zcela souhlasím s mottem solárnického fóra mypower.cz – Elektřina zdarma. Slunce sice svítí zdarma, to je svatá pravda, ale ty technologie něco stojí. Nechci zcela odkrývat konkrétní čísla své instalace – dnes už jsou stejně docela irelevantní, protože ceny se hýbají, až na baterie naštěstí směrem dolů. Navíc jsem udělala pár chyb, protože jsem se učila za pochodu, a ty chyby něco stály.

Každopádně mi elektrárna za dobu svého provozu vyrobila přes 8MWh elektřiny, kterou  nakupuji docela draho, protože mám malou spotřebu. To je slušné na 1,5kWp v místě, kde mi jsou stromy cennější než nezastíněné panely. Moje elektrárna, pokud bych počítala návratnost výhradně podle úspory za nenakoupenou elektřinu, by byla i po osmi letech stále ve ztrátě. Nicméně mnohé z toho, co mě naučila, mohu uplatnit v nějaké ze svých profesí. Takže pokud to sečtu a podtrhnu, byla celá fotovoltaika jedna z nejlepších investicí, kterou jsem kdy udělala.

Udělala bych dnes něco jinak?

12V systém

Začnu tím, co bych jinak neudělala: ačkoliv to kolegové ostrovníci nechápou, nešla bych zřejmě do 24V systémového napětí, už vůbec ne do 48V. Jsem docela spokojená s 12V. Proč? Mám několik argumentů:

  • Moje domácnost to nepotřebuje, maximální okamžitý příkon mám hodně pod 2kW. Ale nemám úplně standardní domácnost – už obyčejná rychlovarná konvice úplně mění východiska, a pokud na ni nechcete rezignovat, není 12V dobrý nápad.
  • Baterie jsou v systému to nejdražší: čím delší baterie máte, tím větší investicí bude její rozšiřování. Navíc, čtyři lithiové články můžete ještě prakticky bez obav balancovat pasivně, není potřeba žádných drahých a složitých aktivních balancerů ani extra monitoring článků.
  • DC spotřebiče: denně spotřebuji relativně mnoho energie právě v DC. S touto spotřebou není spojená žádná režie, je to nejefektivnější možná spotřeba vůbec. Vyšší systémové napětí by mě donutilo pořídit nějaký výkonný DC-DC měnič, kdepak, to se mi nelíbí.
  • Dva regulátory: ekonomicky neefektivní řešení, já vím, vždyť instalovaný výkon by zvládnul jediný z nich, být vyššího napětí baterie. Nicméně mám vlastně dvě nezávislé, menší elektrárny. Pokud se jedna z nich dostane do poruchy, stále budu do jisté míry soběstačná.

Technologie baterií

Olovo, tak to byla skutečně chyba. Na zkoušku na úplném začátku dobré, ale měla jsem od něj odejít dřív, ne až po dvou letech. Ušetřila bych si nervy, práci a peníze.

Rozvaděč

Ačkoliv jsem pro účely DC rozvaděče pořídila obrovskou skříň na 72 DIN pozic, je zkrátka malá. Už to začíná být problém, protože k některé elektronice se v něm zkrátka nedostanu. Navíc je problém ohřevu – pojistkové odpojovače i ty spojovací můstky značně hřejí, signálová kabeláž tím trpí. Bude chtít revizi. Taky proto, že se mi do něj dostanou myši, které sice proti tlusté kabeláži silových vodičů nic nezmůžou, zato si rády pochutnají na signálových vodičích. VALC zatím poruchy, které způsobily myši, uhrál dobře. Rozvaděč jsem po později velkou úpravou předělala tak, že jsem z něj vysunula funkci propojů baterie, a dnes už dosluhuje v roli domečku pro automatizaci.

Off-grid

Vyloženě si zakládám na tom, že jsem off-grid. Jedním z věčně propíraných témat na ostrovnickém fóru je i problematika zamezení přetoků do veřejné sítě, protože za nepovolené přetoky u nás hrozí pokuta. Tak tohle vážně nemám zapotřebí, bez ohledu na to, že bych si vážně přála, aby to bylo i u nás tak jednoduché, aby stačila certifikace připojeného měniče, a já mohla i málem přispívat ke zvýšení obecné utilizace obnovitelných zdrojů. Se vším respektem k těm, kteří tvrdí opak, se mi nechce věřit, že by malé domovní solární instalace skutečně mohly způsobit nějaké ohrožení sítě. Z této problematiky jsem poněkud znechucená, ale jsa off-grid, nemusím jí naštěstí vůbec řešit.

 

Další díly seriálu<< FVE 6: měření proudů a vytěžovačMyPower.cz >>