Rozhodla jsem si vyzkoušet ten pocit, mít vlastní elektřinu. Říkala jsem si – snad se dá přirovnat k pocitu, dát si na oběd na vlastní zahrádce a vlastníma rukama vypěstovanou zeleninu, nebo na snídani vajíčka od vlastních slepic.

Toto je díl 10 z 14 seriálu Projekt fotovoltaické elektrárny

Letošní rok to začalo brzy, už v červnu. Pokud se přihrne vlna veder, pak už druhý den se můj dům stává prakticky neobyvatelný – dřevostavba teplem nasákne a je zle. Pracovnu mám v podkroví, a už kolem poledne se tam teploty šplhají k třicítce. A v noci vzduch stojí a nahoře je stále kolem třiceti, ani spát se v tom nedá. Už minulá léta jsem si říkala, že to budu muset řešit, ale snad kromě roku 2018, pokud si dobře vzpomínám, se vedra držela jen pár dnů, a tak mě vždy přešla motivace.

Toto léto rozhodlo, takže jsem koupila mobilní klímu. Funguje skvěle, jenže je na poměry mé domácnosti hodně žravá – ve fázi chlazení má příkon 1kW. Co na to moje 2kWp elektrárna na 12V systému?

Že bych to večer živila z baterek, to v žádném případě – bylo by to úplně zbytečné, vystačilo by to na pár hodin. Ale přes den je to jiná káva – v období veder je většinou slunečno, a po upgrade jižního pole mívám okamžitý solární výkon kolem 1400W. Co na klímu ale řekne 1600VA měnič?

Victron Compact 1600VA, který mi v domě slouží už devátým rokem, byla velmi dobrá volba. Poté, co jsem jej zapojila a pomocí DIP přepínačů nastavila na vzdálené zapínání (relátkem na SDS, které ovládá VALC), prostě funguje a na přetížení mi spadnul jen párkrát při čerpání vody. 1kW klimatizaci zvládá bez potíží v souběhu s dalšími spotřebiči celé domácnosti – snad kromě čerpadla a bojleru.

Narazila jsem ovšem na potíž v dimenzování pojistky v pojistkovém odpínači, který měnič připojuje k baterii. V rozvaděči mám OEZ odpínač na válcové pojistky 22×58, do kterého je maximální hodnota pojistky 125A. Příkon měniče při provozu klimatizace a dalších spotřebičů v domě je něco kolem 1800W, což při napětí baterie kolem 13,4V dělá něco přes 130A. Použila jsem charakteristiku pojistky gG (pro všeobecné použití). Už jsem přepálila dvě tyhle pojistky – vydrží přerušovaný provoz klimatizace asi tři hodiny, pak se přetaví.

Co s tím? Na fóru mi doporučovali zapojit tam dvě pojistky paralelně, třeba dvě 80A. Při průřezu kabelu 50mm2, který od měniče k baterii vedu, to ale není tak jednoduché to dobře provést, i kdybych měla v rozvaděči místo, jakože nemám. Druhá možnost je použít odpínač na nožové pojistky, např. ten na obrázku vpravo, který mi kdosi doporučil. Bohužel nemám s nožovými pojistkami žádnou zkušenost, a z obrázku ani ze stručného popisu na eshopech nevyčtu způsob montáže ani připojení.  Takže než to zjistím, použiju prostě pojistku aM, což je trochu na prasátko, ale zkrátka se spolehnu na ochrany měniče.

No a pak dám vědět.

Dávám vědět: doporučený odpojovač nelze montovat na DIN lištu a připojení vodičů je pomocí kabelových ok, takže nahradit stávající odpojovač, který sedí v řadě na liště a kabeláž je v něm připojena šroubovacími svorkami by bylo dost komplikované. Zůstala jsem tedy na aM pojistce, což funguje, jen se namáhaný měnič občasně na chvíli vypne patrně na přetížení nebo přehřátí. Provoz klimatizace je tedy možný, ale vyžádá si navýšit otáčky ventilátorů skříně, ve které je měnič společně s MPPT regulátory.  

 

Další díly seriálu<< FVE 8: Upgrade jižní větveSoukromý: Úvahy o přechodu na 24V >>