Od doby, kdy jsem začala vyvíjet na volné noze, a to je už nějaký ten pátek, používám domácí servery. Původně sloužil vlastně jen jako print a fileserver a šlo jen o další pc s MS systémem. V okamžiku, kdy jsem se seznámila s linuxem, stal se ze serveru zcela pod mou kontrolou nedocenitelný pomocník. Evoluce pak pokračovala logickou cestou – na vlastní server jsem si přesunula i své domény a spustila jsem i vlastní poštovní server a spoustu dalších služeb, které usnadňují vývoj, jako git, RMS a další. Dnes na tomto serveru hostuji více domén, a funguje k mé spokojenosti. A ve skutečnosti už provozuji serverů vícero, kvůli redundanci a především kvůli bezpečnosti.

Toto je díl 1 z 24 seriálu Projekt domácího serveru

Čas od času bylo potřeba pořídit nový HW, protože buďto přibývalo poskytovaných služeb, nebo se zvyšovalo jeho zatížení a bylo to znát. Poslední výměna železa proběhla před více než třemi roky, ale to je na moje zvyky pořád docela krátká doba. Aktuální server (4 jádrový úsporný Atom běžící na desce s DC napájením) provoz docela obstojně zvládá, ačkoliv v něm není už prostor na další posilování: je osazena maximální paměť a jsou obsazeny všechny SATA porty.

Letos jsem se rozhodla přejít preventivně na výkon, který by mi měl stačit na velmi dlouhou dobu: nechala jsem se unést novými procesory AMD Ryzen, jejichž parametry a cenu sleduju už delší dobu. Protože nepotřebuji nejnovější modely čehokoliv a AMD chrlí nové a nové generace svých Ryzenů velmi rychle, mohla jsem sáhnout po Ryzenech starší generace, které jsou dnes už velmi dostupné. Navíc AMD umožňuje použít různé procesory na téže desce, takže dalšímu navyšování výkonu vlastně nic nebrání.

Etymologie

Počítače se musí nějak jmenovat, to je nejen technická nutnost, ale i praktická věc. Jména antických bohů jsou možná určitým standardem, ale já jsem své servery nazývala vždy na slovního základě kořenu “ser”. Nejedná se ale o krásné španělské slovo, ale o slovo české, které bylo pro mé první servery, běžících na OS Windows,  náramně hodilo. Hlavně když nefungovaly jak měly. První server se tedy jmenoval příhodně NESER, což byl běžný výraz jeho obsluhy. Jak by se tedy  podle tohoto schematu měl jmenovat nazývat server, který běží na CPU architektury ZEN?

Další díly seriáluServer 2: koncept UPS >>