Rozhodla jsem si vyzkoušet ten pocit, mít vlastní elektřinu. Říkala jsem si – snad se dá přirovnat k pocitu, dát si na oběd na vlastní zahrádce a vlastníma rukama vypěstovanou zeleninu, nebo na snídani vajíčka od vlastních slepic.

Toto je díl 8 z 15 seriálu Projekt fotovoltaické elektrárny

Před pár dny jsem se na webu mypower.cz dozvěděla, že její admin, Filip Procházka, zemřel. Znali jsme se osobně, kdysi ke mě zavítal na přátelskou výměnu zkušeností. Byl mladší než já a podle informací, které mám z jeho webu, zemřel na Covid.

Pokud vím, svůj web založil patrně z jara 2011 v euforii nad poznáním, že ta fotovoltaika skutečně funguje, v době, kdy neměl na své chatě v Napajedlech na výběr – neměl přístup k veřejné elektrické síti a byl nucen elektrifikovat po ostrovnicku. Na jeho web se postupně registrovala spousta lidí, měla jsem tu čest patřit k první generaci. Diskuze na jeho fóru byla kultivovaná, věcná a slušná, tehdy jsme si tam dokonce všichni standardně vykali.

Nebýt jeho webu, moje osobní cesta k praktickému užití fotovoltaiky by byla jistě mnohem klikatější a pomalejší, protože nebyly to zdaleka jen chybějící technické znalosti, které jsem tam mohla nabýt, ale především jsem tam nacházela inspiraci, mnoho zajímavých tipů, a taky utvrzení v tom, že samotná ta idea, touha po alespoň částečné osobní energetické soběstačnosti, není jen nějaký můj výmysl, nýbrž že ji sdílím s mnoha dalšími lidmi. Nezapomeňme, jaká to byla doba – ve veřejném diskurzu tehdy rezonovalo téma solárních baronů, fotovoltaický panel byl téměř symbolem pijavice státu. A na druhé straně byla skupinka malých, soukromých fotovoltaiků, kteří si své elektrárničky financovali za své a stavěli svýma rukama, provozovali je téměř výhradně off-grid a tím pádem mohli pozorovat skutečný a okouzlujícím způsobem přímočarý dopad této technologie – ze světla lze vyrábět elektřinu, nejen tak na hraní, ale za účelem pokrytí reálné spotřeby domácnosti.

Filipovo fórum se časem posouvalo. S každou další várkou nováčků jako by se znovu a znovu opakovala ta samá témata a bohužel i chyby, takže pro ostrovníky, kteří si svými začátky už prošli, bylo stále těžší a těžší, pouštět se do opakovaných argumentací a asistovat vymýšlení kola.

S přibývajícími příspěvky se taky na webu mypower stále hůře hledalo. Například najít část vlákna, ve kterém jsem spolu s ostatními postupně dospívala ke schématu přepínače sítí, chtělo hodně trpělivosti. Fórum jsem opustila v situaci, kdy se pár místních neomalenců na můj vkus příliš vulgárně otřelo o Gretu Thunberg, což se mi nepodařilo rozdýchat – bylo to pro mě za hranou původní, byť nepsané, myšlenky fóra. Na ten web ale pravidelně chodím nahlédnout dodnes, minimálně je zajímavé sledovat trendy, a občas se tam vyskytnou zajímavé nabídky v bazaru.

Ohledně trendů – moc se mi nelíbí – ale to vypadá už na generační problém: zdá se, že se nováčci stále více a více posouvají k (relativně) levným čínským zařízením, které se nazývají kombinované měniče, a které v jedné krabici zahrnují funkcionalitu regulátoru, měniče, nabíječe baterií a přepínače sítí. Znamená to, že stále více a více klesá modularita a robustnost řešení a prostor pro kreativitu řešitelů. A vzrůstá závislost na třetích stranách – například jsem nedávno překládala záruční podmínky jednoho z těchto přístrojů, kde se praví, že záruku na výměnu lze poskytnout jen takovým strojům, které jsou online vůči cloudu jeho výrobce. Těžko říct, zda si těchto záludností jsou kupující vědomi, a už vůbec si netroufám odhadnout, zda jim to vadí – mám na mysli tu chybějící volbu a fakt, že data mj. i o jejich spotřebě visí někde v čínském cloudu.

Ať je to ale jak chce, fakt je ten, že mypower.cz je dodnes webem, kde se tvoří názory a povědomí zájemců o domácí fotovoltaiku a místem, kde se setkávají nováčci se starými praktiky a laici s odborníky, což je přesně ten typ platformy, která mi je bytostně sympatická.

Vypadá to, že admin Mypower zemřel náhle, a rozhodně zemřel příliš mladý. Doufám, že se kontinuitu jeho webu podaří nějak udržet, že se podaří jej převést na někoho podobně idealistického, jako byl on.

 

 

 

Další díly seriálu<< FVE 7: zkušenostiFVE 8: Upgrade jižní větve >>