- Server 1: historie a záměr
- Server 2: koncept UPS
- Server 3: realizace UPS
- Server 4: komponenty UPS
- Server 5: návrh HW pro server
- Server 6: Konstrukce a chlazení
- Server 7: software
- Server 8: zkušenosti
- Server 9: upgrade a zašifrování RAID pole
- Server 10: automatické odemknutí zašifrovaného pole
- Server 11: přechod na RAID6
- Server 12: UPS baterie umřela
- Server 13: upgrade CPU
- Síť
- NAS a zálohovací server
- Server 14: Výměna disku za pochodu
- Server 15: využití zahálejícího výkonu
- Server 16: výměna chladiče a poučná zkušenost
- Server 17: Virtualizace serveru
- Server 18: Racková skříň a montáž
- Server 19: Spuštění rackového serveru
- Server 20: konečně SAS řadič a další výzva
- Server 21: Zálohy reloaded
- Server 22: Výměna základní desky
- Server 23: Rack
Čas od času bylo potřeba pořídit nový HW, protože buďto přibývalo poskytovaných služeb, nebo se zvyšovalo jeho zatížení a bylo to znát. Poslední výměna železa proběhla před více než třemi roky, ale to je na moje zvyky pořád docela krátká doba. Aktuální server (4 jádrový úsporný Atom běžící na desce s DC napájením) provoz docela obstojně zvládá, ačkoliv v něm není už prostor na další posilování: je osazena maximální paměť a jsou obsazeny všechny SATA porty.
Letos jsem se rozhodla přejít preventivně na výkon, který by mi měl stačit na velmi dlouhou dobu: nechala jsem se unést novými procesory AMD Ryzen, jejichž parametry a cenu sleduju už delší dobu. Protože nepotřebuji nejnovější modely čehokoliv a AMD chrlí nové a nové generace svých Ryzenů velmi rychle, mohla jsem sáhnout po Ryzenech starší generace, které jsou dnes už velmi dostupné. Navíc AMD umožňuje použít různé procesory na téže desce, takže dalšímu navyšování výkonu vlastně nic nebrání.
Etymologie
Počítače se musí nějak jmenovat, to je nejen technická nutnost, ale i praktická věc. Jména antických bohů jsou možná určitým standardem, ale já jsem své servery nazývala vždy na slovního základě kořenu “ser”. Nejedná se ale o krásné španělské slovo, ale o slovo české, které bylo pro mé první servery, běžících na OS Windows, náramně hodilo. Hlavně když nefungovaly jak měly. První server se tedy jmenoval příhodně NESER, což byl běžný výraz jeho obsluhy. Jak by se tedy podle tohoto schematu měl jmenovat nazývat server, který běží na CPU architektury ZEN?