Od doby, kdy jsem začala vyvíjet na volné noze, a to je už nějaký ten pátek, používám domácí servery. Původně sloužil vlastně jen jako print a fileserver a šlo jen o další pc s MS systémem. V okamžiku, kdy jsem se seznámila s linuxem, stal se ze serveru zcela pod mou kontrolou nedocenitelný pomocník. Evoluce pak pokračovala logickou cestou – na vlastní server jsem si přesunula i své domény a spustila jsem i vlastní poštovní server a spoustu dalších služeb, které usnadňují vývoj, jako git, RMS a další. Dnes na tomto serveru hostuji více domén, a funguje k mé spokojenosti. A ve skutečnosti už provozuji serverů vícero, kvůli redundanci a především kvůli bezpečnosti.

Toto je díl 13 z 25 seriálu Projekt domácího serveru

Takt pamětí CPU 5 2600

Během dvou let provozu jsem serveru po HW stránce dopřála box pro všech šest disků sdružených do Raidu a novou, lithiovou baterii. Jinak server běží neustále na původním Ryzenu 5 2600 s 48GB pamětí, která je v biosu taktovaná na 3000MGz, ovšem dmidecode hlásí jen 2400. Jak píšu zde, deska nezvládá paměti taktovat na 3200. Kdesi jsem ale četla, že je to možná i vlastnost procesoru téhle generace, že nezvládá udržet paměti stabilně na tomto taktu. No nevím, to se musí vyzkoušet.

Loni jsem své pracovní stanici pořídila procesor Ryzen 5 5600G (upgrade za Athlon 3000G). Tenhle nový procesor si vážně užívám, všechny úlohy, které po něm chci, mi plní takřka okamžitě – od otevírání rozsáhlých projektů v NetBeans, přes editaci velkých textů v LibreOffice až po všelijakou tu úpravu videí v HandBrake.

Na desce serveru je nyní osazen nový CPU

Po roce vydalo AMD další úžasné Ryzeny a platformu AM4 s novou generací Ryzenů 7 ukončil. To způsobilo, že skvělé, ale původně drahé CPU zlevnily, dnes je 5600G k mání za nějakých 3200 Kč, a 5600X za něco málo přes 4 tisíce. Krom toho AMD vydal i 5 5600 (bez X), který má skvělé recenze, prý je oproti 5600X pomalejší jen o pár procent, a stojí o pětistovku míň. Tak jsem si řekla, že právě tohoto broučka bych serveru dopřála, spolu s nízkoprofilovou Noctuou NH-L9a. Podle různých srovnávačů bych měla dosáhnout navýšení výkonu vůči 5 2600 o přibližně 30%, možná i víc, krom toho bych snad mohla i ty RAMky konečně taktovat výše. Optimálně snad bude vyšší výkon i viditelný 🙂 Určitě jej ocení databázové operace valcMonitoru.

Tak se i stalo.

Update BIOSu základní desky

Upgrade si vyžádalo demontáž základní desky ze skříně serveru – kvůli speciální backplate pro Noctuu. Bylo potřeba provést update BIOSu a znovu jej nastavit.

Součástí nastavení BIOSu bylo i nastavení XMP profilu 1, tedy na frekvenci pamětí 3200MHz. Kvůli předešlým zkušenostem jsem počítač potrápila téměř dvouhodinovým memtestem, který ukázal, že problém v taktech pamětí nebyl v desce, ale v podpoře XMP 1 Ryzenem 5 2600.

Memtest tentokrát neodhalil na taktu 3200MHz žádné chyby

Po skončení práce jsem desku namontovala zpět do serverové skříně, všechno zpět připojila a s úspěchem zprovoznila.

Bohužel, po dvou letech mi opět poněkud zastaral linux, starý kernel 4.19. nepodporoval některé nové fíčury nového 5 5600 CPU, například monitoring teplot. Po troše přemlouvání se mi podařilo aktualizovat kernel na 5.10, který už procesory Ryzen 5000 plně podporuje. Teplota nového CPU v idle je pod 30°C – alespoň teď v zimě, kdy je v technické místnosti relativně chladno. Při zátěži několikavteřinovým výpočtem dat ve valcMonitoru stoupne teplota procesoru na nějakých 50°C.

Subjektivně je chod serveru opět svižnější, zvlášť patrné je to na rychlosti náročných databázových operacích valcMonitoru, i na načítání administrace Wordpresu, která je vyloženě bleskurychlá.

Takt pamětí s novým CPU 5 5600

Další rozšíření?

Teoreticky by bylo možné serveru do budoucna dopřát ještě tu poslední paměťovou banku – paměť by tak byla 64GB a systém by mohl používat plný dual channel. Prozatím ale nic takového neplánuji, paměti je dostatek a i rychlost je zcela v pohodě.

Co mě perspektivně zajímá víc, je vyřešit ten hrozný guláš, týkající se SATA kabeláže k diskům. Smartctl mi k několika diskům hlásí varování, které může (i když nemusí) souviset se stavem SATA kabelů.

Ultimátní řešení by byl samozřejmě nějaký vhodný SAS HBA řadič. No, to možná někdy příště 🙂

Připravená deska se může vrátit zpět do serverovny

 

 

 

 

 

Další díly seriálu<< Server 12: UPS baterie umřelaSíť >>